Alfa Pasáž

Alfa Pasáž

Maximální počet osob na prohlídku: 20
Délka prohlídky: 60 minut
Interval prohlídek: není dán, kdykoliv 10:00-16:00

Poznámka:

13. 5. 2023, 10:00-16:00

Poštovská 4, Brno

Místo srazu: Poštovská 4, vchod H, sraz dole u výtahu

Vyhlídka

Multifunkční palác Alfa se nachází na rohu ulic Jánské a Poštovské a svojí pasáží navazuje na objekty orientované do náměstí Svobody.

Pasáž Alfa vznikla v letech 1930-1937. Pro vytvoření návrhu velkolepě koncipovaného obytného domu s obchodní pasáží a kinem oslovil stavitel F. Hrdina architekta B. Fuchse. Komplex je tvořen jednopatrovou obchodní halou s galerií krytou proskleným stropem. Z pasáže vede osm vchodů do zhruba 160 bytů.

"Palác Alfa je funkcionalistickou pasáží s ochozovou galerií, která spojuje brněnské ulice Jánskou a Poštovskou s Náměstím Svobody. Komplex byl postaven stavitelem Františkem Hrdinou na pozemcích, kde dříve stály barokní šlechtické domy Mitrovských a barona von Freyenfelse v dnešní ulici Poštovské. 

Vytvořením architektonického návrhu byl pověřen významný brněnský architekt Bohuslav Fuchs. Spolu s ním na návrzích pracovala i Technická kancelář Františka Hrdiny, která následně Fuchsův návrh přejala a po menších úpravách přijala za svůj. 

Stavba byla realizována v několika etapách mezi lety 1930 a 1937, přičemž část pasáže již byla přístupna v únoru 1932, kdy se v kině Alfa v suterénu paláce konalo zahajovací promítání filmu Bílé opojení. 

Palác je tvořen dvoupatrovou obchodní pasáží s ochozovou halou krytou proskleným stropem. Na halu ve vyšších patrech navazují obytná křídla se třemi dvory. Ze samotné pasáže vede osm vchodů do cca 160 bytů.

Alfa je v současnosti hrdým sídlem brněnského HaDivadla (divadlo se nachází v původních prostorech kina, které bylo v provozu do roku 2003), dále zde můžete nalézt hudební klub Metro Music Bar, kavárnu a celou řadu dalších zajímavých míst a obchodů." (zdroj: alfapassage.cz)

Další informace naleznete na Historie (alfapassage.cz)

BH, BM

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Podobná místa

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.