Areál bývalých městských jatek

Areál bývalých městských jatek

Maximální počet osob na prohlídku: 40
Délka prohlídky: 45 minut
Interval prohlídek: každou celou hodinu, první prohlídka v 11:00, poslední v 16:00

Poznámka:

14. 5. 2023, 11:00 - 16:00

komentované prohlídky

V okolí nebude možné parkovat z důvodu rekonstrukce sítí.

Masná 7, Brno-jih

Místo srazu: před vstupní branou do areálu (ul. Porážka)

Možno fotografovat

Dnešní provozní úsek společnosti Brněnské komunikace a.s., rovněž tak bývalý areál městských jatek budovaný v několika stavebních etapách na přelomu 19. a 20. století, jehož původní stavby bezesporu nesou v kontextu města Brna významnou historickou i výtvarnou hodnotu.

Masný průmysl jatka užíval dlouhá desetiletí, téměř v celém průběhu 20. století. Během této doby byl průmyslový areál modernizován řadou rekonstrukcí a dodatečných přístaveb, které jej značně zahustily a narušily původní logický urbanistický koncept tohoto území. Městská jatka svou činnost zastavila v 90. letech, poté komplex chátral až do roku 1998, kdy byl svěřen do majetku Brněnských komunikací, které zahájili jeho postupnou revitalizaci. 

Tehdy byl architektkou Barborou Jenčkovou vytvořen projekt konverze městských jatek na Provozní areál BKOM, jehož maximální snahou bylo zachování hodnoty historických objektů a očištění území od dodatečných přístaveb a nástaveb, tak aby se stal původní urbanistický koncept areálu opět dobře čitelný. Zachováno tak bylo 20 staveb v historizujícím stylu s fasádami provedenými ve dvou barvách lícového zdiva a omítkách. Citlivou adaptací těchto objektů a vytvořením patřičné vnitřní infrastruktury byl mezi lety 1998-2004 vytvořen moderní provozní areál, jenž byl pro zachování svých původních stavebních kvalit roku 2015 prohlášen kulturní památkou.

Současnou podobu areálu bývalých městských jatek Vám chceme představit jako součást kurátorského záměru “Ženy v brněnské architektuře” Open House Brno 2023 a poukázat tak na jedno z výrazných děl brněnské architektky Barbory Jenčkové.

ŠB

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Podobná místa

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.