Tesařova vila

Tesařova vila

Maximální počet osob na prohlídku: 15
Délka prohlídky: 30 minut
Interval prohlídek: á 1h

Poznámka:

Dvě prohlídky proběhnou v sobotu 13/5/2023 v 15 a 16hodin, vstup pouze po rezervaci.

kounětě na online prohlídku níže

Hroznová 18,
Brno-střed

Místo srazu: u branky z ulice Hroznová

Zákaz fotografování

Rezervace předem

Volně stojící “jednopatrová” vila od architekta Bohuslava Fuchse se třemi samostatnými bytovými jednotkami je dokladem architektovy snahy o vnesení oblých tvarů zpět do jinak přísného funkcionalismu. Tyto snahy se projevovaly v jeho díle od poloviny třicátých let a je možné je srovnat s nedalekou Petrákovou vilou. 

Budova byla postavena v nově vznikající Masarykově čtvrti v letech 1937–38 jako dům pro ředitele Živnostenské banky Augustina Tesaře. Hospodářské a technické zázemí se nacházelo ve společném suterénu, i s původním bytem zahradníka. V prvním patře se nachází svobodárna a byt s centrální halou, z níž byl přístupný hlavní obytný prostor s lůžkovým koutem. Obdobně je centrální hala komunikačním uzlem i v druhém patře, kde je prostornější kuchyň s pokojem pro služku a ložnice s přilehlou koupelnou. Nepravidelná místa vzniklá průnikem objemů slouží jako lodžie nebo zimní zahrada.

Skromné řešení  pěti místností pro tři byty, ochránilo v padesátých letech před znárodněním, dělení na suterén přízemí a první patro pak mělo obdobný účel. 

V roce 2011 byla vila zrekonstruována pod vedením architektonického ateliéru Tišnovka.

 

Rezervovat prohlídku

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.