Zahrada vily Tugendhat za soumraku

Zahrada vily Tugendhat za soumraku


Délka prohlídky: 30 minut

Poznámka:

13. 5. 2022 volný vstup do propojených zahrad vily Tugendhat a Low-Beer

- bez rezervace od 18:00, zahrada vily Tugendhat bude ve 21:00 uzavřena.

v 18:30 a 19:30 komentované prohlídky doc. Ing. Přemysla Krejčiříka, Ph.D. začátek v obou časech na terase z ulice Černopolní

není možný vstu se psy, v zahradě vily není povoleno kouření

Černopolní 45, 613 00 Brno

Místo srazu: u brány vily Tugendhat z ulice Černopolní

Vyhlídka

Vhodné pro děti

Možno fotografovat

Zahrada plynule navazuje na prostor vily. Zejména v letních měsících "vstupuje" navečer staženými okny do domu a vnáší jedinečný dojem z památky UNESCO. Prostřední černopolního svahu inspirovalo architekta Miese van der Rohe k neopakovatelnému dílu.

Na původním návrhu zahrady se podílela brněnská zahradní architektka Markéta Müllerová. Přemysl Krejčiřík se pak po osmdesáti letech ujal zdařilé rekonstrukce. Realizoval sny architektů o popnutí fasády popínavkami, oživil opět terasy pod vilou, Taktéž cestní síť s mlatovými povrhy, zídky, schodiště, terasy či vyhlídka pod vrbou dostaly původní tvary.

Umístění jednotlivých místností s pohledy zacílenými na dominanty Brna vychází z krajinného kontextu, zahrad černopolních vil, které mezi sebou nemívaly před lety žádné ploty.

Ve svahu nad lužáneckým parkem vznikla na počátku 60. let 19. století první brněnská vilová kolonie. První ze souboru vil byla vila Karla Kaisera (1860), na níž navázala roku 1862 vila stavitele Josefa Arnolda. V rámci dalšího rozvoje lokality si v roce 1904 na tehdejší ulici Sadová-Parkstrasse (dnes Drobného) nechal průmyslník Moritz Fuhrmann postavit secesní vilu dle návrhu vídeňského architekta Alexandra Neumanna. K vile náležel i svažitý pozemek, který sahal až k dnešní ulici Černopolní. Tuto vilu i s pozemkem v roce 1913 odkoupil továrník Alfred Löw-Beer, jenž o patnáct let později horní část pozemku věnoval své dceři Gretě, jakožto svatební dar ke sňatku s Fritzem Tugendhatem. Manželé Tugendhatovi se zde rozhodli vybudovat vlastní rodinnou vilu a oslovili tehdy již světoznámého německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Poté co Mies v září 1928 navštívil pozemek s fascinujícím výhledem na historické centrum města Brna, nabídku Tugendhatových definitivně přijal. Tímto rozhodnutím začala vznikat ikona světové architektury, vila Tugendhat.

Prohlídku zahrady můžete spojit s přednáškou Barbory Benčíkové ze Studijního a dokumentačního centra vily o německé architektce a designérce Lilly Reich.  Více informací v  další události.

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Podobná místa

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.