Pokud jste se na místa, která jsou s brněnskými architektkami spjaty letos nedostali, nemusíte zoufat, některá z nich se pro vás určitě pokusíme uvést do programu příštího ročníku festivalu, ať už jde o vilu Tugendhat, Střední zdravotnickou školu na Lipové, Kongresovou halu při Quality Hotelu, areál Brněnských komunikací, DADA Distrikt nebo Novou Zbrojovku. Pokud jste však stejně netrpěliví jako já, tak vás patrně potěším, jelikož si čekání na třetí květnový týden příštího roku můžete spolu s námi zpestřit již dnes.
Čtveřici staveb v areálu Brněnského výstaviště, na kterých se autorsky podílely architektky Zdeňka Vydrová, Dagmar Velehradská a Petra Kabelová, ale i park na Palackého náměstí, jehož spoluautorkou je zahradní architektka Lydia Šušlíková, můžete totiž v exteriéru navštívit celoročně s výkladem ve formě podcastů, které jsou volně dostupné na Spotify kanálu Open House Brno[1]. Na YouTube kanálu Open House Brno[2] pak na vaše shlédnutí čeká řada shorts i delších videí, kterými vám zpřístupňujeme hned několik objektů, na jejichž realizaci se podílely ženské autorky ze studií KOGGA, Acht, Pelčák a partner architekti, monoblok architekti, Chybik+Kristof nebo z Atelieru Štěpán. Touto formou si tak můžete přiblížit Ústřední autobusové nádraží Zvonařka, Domeq, DADA Distrikt, Kreativní hub KUMST, budovu Filozofické fakulty MUNI, areály Ponávky, Brněnských komunikací, Spielberk Office a Nové Zbrojovky, nebo kostel Blahoslavené Marie Restituty a koncertní sál Konzervatoře Brno. Jako přírůstek z letošního festivalu na tomto kanále můžete brzy očekávat také videozáznamy přednášky z vily Tugendhat o interiérové architektce Lilly Reich a veřejné diskuse s členkami autorského kolektivu parku na Moravském náměstí architektkou Janicou Šipulovou z ateliéru Consequence forma a krajinářskou architektkou Klárou Zahradníčkovou.
Ujistím vás však, že v Brně je mnohem víc míst, za jejichž architektonickým řešením stojí ženy. Staveb, pod kterými nalezte podepsaná ženská jména, je dokonce tolik, že v dnešním příspěvku mohu pro zajímavost letmo vzpomenout opravdu jen malý zlomek z nich. Možná totiž studujete na Fakultě chemické (Helena Zemánková), na Fakultě informačních technologií (Gabriela Starychová) Vysokého učení technického v Brně nebo na Filozofické fakultě (Lenka Musilová, Kateřina Eiermannová) Masarykovy univerzity. Za specializovaným lékařem docházíte na polikliniku na Lesné (Libuše Kopřivíková) nebo jste museli být v minulosti hospitalizováni v bohunické nemocnici (Libuše Kopřivíková, Vratislava Vacíková). Svůj čas třeba rádi trávíte v parcích Tišnovka (Vanda Štěpánová, Hana Myšková, Romana Turečková), na Moravském náměstí (Janica Šipulová, Klára Zahradníčková), na Řehořově v Černovicích (Eva Wagnerová, Mirka Zadražilová), ve vnitrobloku na Poříčí (Eva Wagnerová), na Palackého náměstí v Řečkovicích (Lydia Šušlíková) nebo máte raději procházku nedávno upraveným lesoparkem na Novém Lískovci (Vanda Štěpánová). Raději chodíte za kulturou do Janáčkova divadla (Libuše Žáčková-Pokorová) či adaptovaných historických budov Uměleckoprůmyslového muzea (Zdeňka Vydrová) a Paláce šlechtičen (Zdena Zábrodská, Alena Korvasová)? Se svými ratolestmi možná navštěvujete BRuNO family park (ateliér Maura Markéty Veselé) nebo se chodíte koupat na Riviéru (Zdeňka Vydrová).
Jelikož bych takto mohla dlouho pokračovat dál, tak věřím, že se nám podařilo letošním ročníkem festivalu poukázat na fakt, že žen v oboru architektury v současnosti opravdu nepůsobí málo, a že jejich dlouhodobý podíl na stavební podobě města Brna je skutečně výrazný. Pod tíhou různých okolností však bohužel často zůstává skryt pozornosti široké veřejnosti. Od prvních dosud známých realizací, na nichž se v Brně profesionálně podílely ženy, uplynulo téměř století, během kterého se pozice odbornic ve stavebnictví, a to nejen brněnských, značně proměnila v jejich prospěch. Dynamika, s jakou z historické perspektivy do svého oboru architektky vstoupily zřetelně dokládá jejich velké profesní úsilí, odhodlání uspět v konkurenčním prostředí a vytrvalost v překonávání společenských limitů. Domnívám se, že síla několika generací žen, jež prošlapaly cestu svým současnicím, které mimochodem zatím také nemají na růžích ustláno, bývá někdy nevhodně bagatelizována. Proto bych jim ráda závěrem vyjádřila svou velkou osobní úctu a ze sympatií k jejich nasazení si dovolila téma letošního ročníku Open House Brno uzavřít velmi prostě, leč ze svého pohledu výstižně: „Woman power!“.
Foto: Město Brno (vyhlídka z výškové budovy AZ Tower), foto: Martin Tajc, 2019.
[1] Spotify kanál Open House Brno (podcasty):
https://open.spotify.com/show/45TRMaakNezv74pPtcMC4M?si=e81f37bd02dd44aa
[2] YouTube kanál Open House Brno (videa a shorts):
https://www.youtube.com/@Open_House_Brno/featured